• 3
    sekcia: POZITÍVKA OD SLIEPKY AŽ PO PSY
  • Základy pozitívky s koňmi

  • 4
    sekcia: ZDRAVIE
  • Zoofarmakognózia u zvierat

VENYA BONEBAKKER

S mojou prvou kobylou Dakotou zdieľame cestu životom 18 rokov. K pozitívke ma samozrejme priviedla ona a už nebolo cesty späť. Rozhodla som sa držať starého známeho Einsteinovho výroku, ktorý hovorí čosi o tom, ako sa nedajú riešiť problémy tým istým myslením, ktoré ich spôsobilo. Milujem experimentovanie a užívam si proces. Nemám tréningové ciele, skôr ma baví pozorovať  myšlienové pochody a ich prejav na výraze koňa. A práve táto moja posadnutosť výrazmi koní je moja hlavná trénerská sila. 

Web

Dostala som do daru DVDéčka od Alexandry Kurland aj s knižkami a pustila som sa do objavovania. Výsledky katastrofálne. Kone ma naháňali po výbehu, že chcú viac. A keď viac nedostali, tak som skákala šípky z ohrady, lebo boli rozhodnuté to zo mňa vydupať. Ale stále som sa nevzdávala. Bolo mi jasné, že takto to nechcem. Stále platí moje nezmierenie sa s myšlienkou, že to nebudú robiť pre mňa, ale pre to žrádlo v mojom vrecku. 

Skúsila som niekoľko týždňový online seminár s Amandou Martin a neskôr som konečne objavila Hannah, ktorá ma zachránila.  A tak vznikla skupina Pozitívna motivácia v učení koní. Bolo nás tam možno 15. Teraz je tam 2800 ľudí. Rôzne semináre so Shawnou Karrasch z USA - tá tu bola trikrát, s profi trénerkami s Animal Training Center z Rakúska sme trénovali slepičky u nás v kuchyni aj s ďalšími skalnými nadšencami. Prvý chicken camp na Slovensku. 

Okrem toho seminár s Rachael Draaisma o konejšivých signáloch a Rachel Bedingfield o emóciách koní. A pomedzi to som ja cestovala kade tade, do UK na klikoňovskú konferu, do UK len tak na súkromný týždňový pobyt k Hannah, do Španielska na týždňový intenzívny tréning v rámci inštruktorského programu s ďalšími 11 budúcimi inštruktormi z celého sveta, na Kena Ramireza do Prahy, na seminár o welfare do Holandska, na seminár s Hannah o gymnastickej práci tiež do NL či seminár s etologickou stálicou Lucy Rees do UK. U nás bol aj seminár s Angelicou Hesselius o "akademickej pozitívke". A samozrejme nemôžem zabudnúť na hlavného hrdinu českej pozitívky, Františka Šustu. Rovnako ako na Gabby Harris. 

Zúfalá potreba informovať ľudí o tom, ako správne začať s pozitívkou a zároveň uvedomovanie si toho, čo všetko ešte neviem, sa pretavilo do pretlmočeného online kurzu od Connection Trainingu.  Nielen semináre naživo, ale aj tie online si užívam naplno. Napr. so švédskou etologičkou Karolinou Westlund o emóciach zvierat ale aj pokročilom tréningu, či rôzne webináre a záznamy z prednášok rozličných svetových trénerov ako Chirag Patel či Susan Friedman, Lauren Fraser, Robin Foster.  

Na svojej ceste som si samozrejme naplno zažila aj NHS keď sa práve na SK v plnej kráse objavil. Čitala som Parelliho v originálnom vydaní a chodila po kurzoch. Okrem NHS som sa nevyhla ani iným prístupom ako napr. Caroline Resnick a jej Waterhole Rituals - 12 týždňový intenzívny online kurz. Inšpiratívne. Ale keď raz človek nahliadne do procesov učenia a začne vnímať pocity koní, tak do očí bijú veci, ktoré sa nedajú obkecať. Aj keď veľakrát si hovorím, že by mi bolo sveta žiť, keby sa dali... 

Organizujem semináre s cudzími lektormi aj vlastnými koňmi. A teším sa z každej novej myšlienky, ktorá ma posúva na ceste porozumenia tomuto fascinujúcemu druhu, ktorý nás má sakra čo naučiť o nás samých.